Przejdź do treści

Leczenie kanałowe – krótkie kompendium

Leczenie kanałowe - ząb po zabiegu

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zęba (nerwu), wyczyszczeniu przestrzeni pozostałej po nerwie i wypełnieniu kanału (założeniu plomby do korzenia). Następne ząb jest odbudowywany zgodnie z preferencjami pacjenta.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku stanu zapalnego lub martwicy (choroby) miazgi zęba – przez pacjentów zwanej często nerwem zęba.

 

Co się stanie jeśli pacjent nie podda się leczeniu kanałowemu, gdy sytuacja tego wymaga?

Jeśli pacjent nie podejmie leczenia kanałowego w odpowiednim czasie stan zapalny (choroba) zaczyna postępować i atakuje tkani okołowierzchołkowe tzn. kość otaczającą ząb.

 

Stan zapalny miazgi – przyczyny

Leczenie kanałowe związane z zapaleniem miazgi może być konieczne nie tylko w przypadku zębów poważnie uszkodzonych próchnicą. Najczęstsze przyczyny zapalenia to:

  • • Bakterie z ogniska próchnicowego tzn. bakterie, które bytują w ubytku w zębie (potocznie mówiąc, do takiej sytuacji dochodzi gdy „dziura w zębie” jest głęboka).
  • Bakterie wnikające przez zęby starte, rozpuszczone, z zanikiem kości (paradontozą).
  • Urazy – np. złamania zębów.
  • Odsłonięte szyjki zębowe.
  • Częste bodźce mechaniczne (np. zagryzanie ołówka), za wysokie wypełnienia (plomby).


Oferujemy skuteczne leczenie kanałowe Grójec, Tarczyn i okolice

Umów się na konsultację


Czy każdy ząb, który boli kwalifikuje się do leczenia kanałowego?

Ból zęba nie zawsze oznacza, że leczenie kanałowe będzie potrzebne. Lekarz dentysta podczas wizyty zbada ząb i określi przyczynę bólu. Jeśli to konieczne ząb zostanie zakwalifikowany do leczenia kanałowego, jeśli nie, zostanie zaproponowane inne leczenie mające na celu złagodzić ból, np. wypełnienie ubytku zęba.
Mamy często do czynienia z odwrotną sytuacją: czasem ząb, który nie boli może wymagać leczenia kanałowego. Brak dolegliwości bólowych może być skutkiem martwicy miazgi (nerwu)! Dlatego należy zgłaszać się do dentysty na wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku.

Leczenie kanałowe - ząb po zabiegu

Powyżej: Leczenie kanałowe – ząb po wypełnieniu kanałów

Czy ząb po leczeniu kanałowym może szybciej wypaść, uszkodzić się, ukruszyć itp.?

Leczenie kanałowe jest „ostatnią deską ratunku” dla zęba z chorobą nerwu. Jeśli w sytuacji gdy jest to konieczne, nie podejmiemy leczenia kanałowego ząb należy usunąć (wyrwać), bo jest siedliskiem bakterii. Zainfekowany ząb w końcu stanie się przyczyną bólu nie do wytrzymania i będzie siedliskiem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, który oddziałuje na całe ciało, np. serce.
Zęby, które są leczone kanałowo z reguły mają duże ubytki, dlatego są mniej odporne na złamania niż zęby żywe. Po wyczyszczeniu zęba zostają bardzo cienkie ścianki. Dlatego zęby po leczeniu kanałowym zaleca się odbudowywać protetycznie (wkładem i koroną, endokoroną, lub przynajmniej wzmocnić włóknem szklanym pod wypełnieniem kompozytowym (plombą).

 

Czy ząb leczony kanałowo można mieć do końca życia? A może należy się spodziewać, że po wielu latach w końcu ulegnie całkowitemu zniszczeniu?

Jeśli ząb jest dobrze przeleczony kanałowo i prawidłowo odbudowany, na zdjęciach kontrolnych nie ma zmian i jest pełnowartościowym zębem. Czas jego przetrwania w jamie ustnej – tak jak i zębów, które nie były leczone kanałowo, zależy od pacjenta. Duże znaczenie ma higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

 

Czy ząb po leczeniu kanałowym się przebarwia?

Ząb z martwą miazgą zmienia kolor na ciemniejszy. Zęby leczone kanałowo bardzo dawno temu przebarwiały się na sino, brunatno lub różowo. Obecnie, jeśli leczenie kanałowe zostanie przeprowadzone w gabinetach stomatologicznych stosujących dobrej jakości materiały do wypełniania kanałów, przebarwienie zęba (sine, brunatne, różowe) nie występuje. Należy zauważyć, że z wiekiem nawet żywe zęby zmieniają swój kolor na skutek naturalnego ścierania szkliwa. Ząb leczony kanałowo również ciemnieje z upływem czasu. Jeśli pacjent nie akceptuje koloru swoich zębów można je wybielić. W naszym gabinecie wybielamy nawet zęby wcześniej (dawno) leczone kanałowo.

 

Czy można wybielić ząb wcześniej (dawno) leczony kanałowo?

W wielu przypadkach udaje się rozjaśnić przebarwiony ząb, który był wcześniej leczony kanałowo. W duże mierze zależy to od przyczyny przebarwienia. Lekarz stomatolog po zbadaniu zęba szczegółowo wyjaśnia jakie są szanse powodzenia zabiegu. Jeśli ząb nie podda się wybieleniu możemy rozjaśnić kolor wykonując odbudowę przebarwionego zęba.

 

Czy leczenie kanałowe zawsze kończy się pełnym powodzeniem?

Szanse powodzenia w leczeniu kanałowym zależą od stopnia zaawansowania choroby nerwu i jego przyczyny oraz skomplikowania rozwoju kanałów w zębie (mogą być zakrzywione, zarośnięte, zresorbowane). W skomplikowanych przypadkach, mimo prawidłowego działania lekarza, leczenie kanałowe może się nie powieść. Dentysta przed leczeniem kanałowym określa możliwości zakończenia zabiegu sukcesem.
Dlaczego leczenie kanałowe nie zawsze się udaje? Czy jest duże ryzyko problemów?
Leczenie kanałowe jest leczeniem specjalistycznym, skomplikowanym. Endodonta pracuje wewnątrz korzeni zęba. Kanały są cienkie. Jeśli kanały są zakrzywione, zarośnięte może nie być możliwości powodzenia takiego leczenia. W przypadku dużego stanu zapalnego istnieje ryzyko przetrwania stanu zapalnego nawet po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Konieczna jest wtedy resekcja lub ekstrakcja.

 

Czy zęby można leczyć kanałowo na różne sposoby? Czym usługa tańsza może się różnić od droższej jeśli chodzi o materiały lub sposób leczenia?

rożne sposoby leczenia kanałowego. Wysokiej jakości leczenie kanałowe wymaga wielu kosztownych procedur, wysokiej klasy sprzętu oraz doskonałej jakości materiałów. Zastosowanie koferdamu, odpowiednia ilość i jakość płynów płuczących, wysokiej klasy narzędzia oraz urządzenia np. pozwalające na kontrole długości kanału czy pracę w powiększeniu (mikroskop stomatologiczny) zwiększają szanse na sukces leczenia kanałowego.

 

Co to jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na pracę lekarza nad kanałami widocznymi w powiększeniu. Endodonta może zajrzeć do środka korzenia zęba. Widzi ząb w bardzo dużym powiększeniu, co zapewnia dokładniejszą pracę. Umożliwia to np. odnalezienie kanałów niewidocznych gołym okiem, usunięcie złamanego narzędzia, starych wkładów lub zamknięcie perforacji.

 

Ilu wizyt wymaga leczenie kanałowe minimalnie, a ilu maksymalnie?

Liczba wizyt przy leczeniu kanałowym zależy od stanu zęba, ilości kanałów oraz cierpliwości pacjenta. Bywa, że leczenie endodontyczne (kanałowe) może zostać przeprowadzone i zakończone już w trakcie jednej wizyty. W przypadku większej ilości kanałów, dużego stanu zapalnego, oraz skomplikowanych kanałów (kanały zakrzywione, zarośnięte, wąskie) będzie wymagać kilku wizyt.

 

Ponowne leczenie kanałowe (reendo). Dlaczego muszę wykonać ponownie leczenie kanałowe zęba, który był już wcześniej leczony?

Zwykle decyzję o ponownym leczeniu kanałowym podejmuje stomatolog na skutek przetrwałego stanu zapalnego we wcześniej leczonym zębie. W takim przypadkach ząb często boli mimo wcześniej przeprowadzonego leczenia kanałowego, występuje obrzęk, widoczna jest przetoka. Lekarz może też, mimo braku jakichkolwiek objawów u pacjenta podjąć decyzję na podstawie zmian widocznych na zdjęciu rtg. Przyczyną ponownego leczenia kanałowego jest utrzymujący się stan zapalny, nieprawidłowo wypełnione kanały (nie wszystkie kanały są odnalezione i opracowane, tylko częściowo usunięty nerw, kanały wypełnione za krótko mimo, że widoczne jest dalsza część kanału).

 

Złamane narzędzie w zębie

Złamanie narzędzia w zębie jest dość częstym powikłaniem podczas leczenia kanałowego. Wynika z budowy zęba: złamaniu narzędzia sprzyjają wąskie, zakrzywione kanały. Złamane narzędzie można usunąć z zęba pracując w powiększeniu, czyli wykonując leczenie kanałowe pod mikroskopem. Pod mikroskopem najpierw usuwamy złamany fragment narzędzia, a następnie kontynuujemy leczenie kanałowe.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Call Now Button